
S-au deschis înscrierile pentru Crosul Universității Tehnice (Crosul UT) din Cluj-Napoca, eveniment caritabil ajuns la cea de-a XXI-a ediție. Peste 200 de clujeni sunt așteptați să participe pe 10 mai 2026, cu plecare de pe platoul Sălii Sporturilor „Horia Demian”.
Organizat de Organizația Studenților din Universitatea Tehnică (OSUT Cluj), crosul a devenit o tradiție locală care îmbină sportul cu implicarea socială. Fondurile strânse din taxele de participare și donații vor fi direcționate, în acest an, către Denisa, o fetiță de 3 ani care luptă cu două forme agresive de cancer.
Participanții pot alege între două trasee, de 6 km și 9 km, adaptate atât alergătorilor începători, cât și celor mai experimentați. Înscrierile sunt deschise până pe 3 mai (cu kit de participare), respectiv 7 mai (fără kit, pe bază de donație), formularul de înscriere fiind disponibil aici: forms.gle/U8sXu31FKzZvHVQc6.
Evenimentul își propune, și în acest an, să mobilizeze comunitatea clujeană în jurul unei cauze reale, demonstrând că fiecare pas poate conta.
Servicii Cluj
Catalogul producătorilor clujeni.




